čelo postele

Prečo nepodceňovať čelo postele?

Aj keď sa vám nemusí pozdávať, že by čelo postele bolo také dôležité, je tomu tak. Konštrukcia, použité materiály aj matrace sú samozrejme tiež veľmi podstatné, preto sa o nich zvyčajne zaujímate na prvom mieste. Napriek tomu nie je čelo postele vhodné podceňovať: okrem estetického hľadiska je tu aj prínos vášmu zdraviu a pohodliu.

 

Zakončenie postele dokáže premeniť celú spálňu a zároveň vám dopriať luxusný odpočinok. Viete, prečo by ste pri výbere vášho spania mali myslieť aj na adekvátnu oporu a že sa nejedná iba o ozdobu? Na tieto aj ďalšie otázky sa pozrieme v tomto článku.

Nájdeme ho napriek históriou

 

A pozrieme sa hneď na začiatok. Už v starovekom Egypte sa čelo postele stalo neodmysliteľnou súčasťou spánku, kedy ľudí chránilo pred chladom. Tešiť sa z neho mohli ale iba ľudia z vyšších vrstiev. Čelo postele vyjadrovalo ich dobré postavenie. S postupom času sa táto súčasť postele dočkala zdobenia a vyrezávania výjavov a začala plniť aj funkciu opory. Keď sa v stredoveku stali populárne postele s nebesami, čelo bolo ešte výraznejšie. Vtedy patrili postele k najdrahšiemu nábytku a opäť slúžili k vyjadreniu spoločenského postavenia daného človeka.

 

Čelo postele dodá spáľni tu správnu pohodu.
Čelo postele dodá spáľni tu správnu pohodu.

 

Čelo postele nie je len na ozdobu

 

Dnes už našťastie postele neukazujú spoločenský status, a preto si môžeme vyberať podľa svojho vkusu a potrieb. Najvýraznejší prvok stále tvorí čelo – aj keď na posteli chýba úplne. Bez ohľadu na to, ako je čelo výrazne alebo veľké, vie v spálni zaujať na prvý pohľad a plní viacero funkcií. Okrem estetického hľadiska ide najmä o vaše zdravie a pohodlie.

 

Podľa Feng Shui by vaša posteľ mala mať veľké a pevné, lebo by malo slúžiť ako mohutná hora. Ta vás má chrániť, zatiaľ čo spíte. Takéto čelo by tiež malo zabezpečovať bezpečný priestor pre intimitu a spojenie.

 

Keď že moderné čelá postelí sa vyrábajú v najrôznejších prevedeniach, môžete sa z Feng Shui pravidiel inšpirovať aspoň pri umiestnení postele. Ideálne je, keď čelo postele postavíte pred pevnú stenu. Oproti tomu najhoršia možnosť je, ak by ste spali hlavou ku dverám alebo ku stene, ktorá v sebe má vstupné dvere.

 

  • Feng Shui je tradičné čínske učenie, ktoré sa zabýva vzťahom človeka a jeho životného priestoru. Snaží sa medzi nimi navodiť harmóniu odstránením nežiaducich prvkov či nesprávneho rozmiestnenia predmetov.

 

Ako si vybrať moderné čelo postele?

 

Súčasné postele sú vyrábané najmä tak, aby vyzerali dobre a zároveň boli aj funkčné. Čelo slúži k udržaniu vankúšov na mieste, vďaka čomu môžete mať ničím nerušený spánok. Ak chcete tuto súčasť postele využiť na maximum, zvoľte také, ktoré má úložný priestor. Poukladáte tam nie len posteľnú bielizeň, ale aj nočné lampičky a ďalšie drobnosti. Táto možnosť je vhodná najmä, ak máte málo priestoru pre nočné stolíky.

 

Pre priaznivcov čítania a čo najväčšieho pohodlia sú perfektné polstrované postele, ktoré poskytujú dokonalú oporu pre ležanie aj sedenie. Sú dostatočne mäkké na to, aby ste si nemuseli brať niekoľko vankúšov navyše, a zároveň primerane tvrdé, aby poskytovali vhodnú oporu.

 

Alergici alebo milovníci dreva isto ocenia celodrevené postele z masívu, ktoré miestnosti dodávajú prirodzený hrejivý podtón a vyzerajú stále dobre. Drevo patrí v spálni medzi stálice v používaných materiáloch, takže s takýmto čelom nikdy neurobíte krok vedľa.

 

Kto chce do svojho snového kráľovstva vniesť trochu romantiky, určite ocení kovové čelo na kovové alebo drevené posteli. Tento typ pôsobí vzdušne, ale zároveň dokáže dodať patričnú oporu.

 

Kto chce do svojho snového kráľovstva vniesť trochu romantiky, určite ocení kovové čelo na kovové alebo drevené posteli.
Kto chce do svojho snového kráľovstva vniesť trochu romantiky, určite ocení kovové čelo na kovové alebo drevené posteli.

Zdroje obrázků

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *