Moderné geometrické vzory: ako ich začleniť do svojej domácnosti?

Geometrické vzory sa opakovane vracajú do módy. Oživte svoj domov a nájdite si také, zo ktorých sa budete tešiť. Ako na to sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Abstraktné geometrické umenie ovláda trendy roku 2019. Aktuálne ho inšpirujú taký umelcovia ako Henri Matisse alebo Piet Mondrian, ktorí využívali pestrofarebnú paletu a výrazne čisté línie. Nie len preto dodajú vášmu domovu žiaduce osvieženie.

Čo je v roku 2019 trendy?

Hlavnými prvkami sú tvary, čiary a konkrétne farby, ktoré sa nesú v duchu „menej je viacej“. Keď že sú spojené s abstraktným umením, vedia ich charakterizovať aj vlastnosti ako je poriadok, čistota, jednoduchosť a spiritualita. Takéto vzory viete využiť na čalúnení aj tvaru nábytku, kobercoch, osvetlení či vankúšoch a plédoch. Vďaka tomu je trend geometrických vzorov toľko žiadaný a využívaný. Vzory môžete prepojiť ako pestrofarebné puzzle, ktoré vášmu domovu dodá retro atmosféru s moderným charakterom.

Zapojte geometrické vzory do svojho domova

Geometrické vzory patria k najkreatívnejším  trendom – stačí jediný kúsok a izba ako by sa znova nadýchla. Samozrejme, že sa tieto vzory do interiérov stále vracajú, ale najmä tento rok zažívajú svoje znovuzrodenie.  Je tomu preto, že sú natoľko univerzálne, že sa dajú ľahko začleniť k akémukoľvek ďalšiemu trendu v interiérovom designu.

Vďaka tomu, že sa tento štýl stále vracia, sa potvrdilo, že ho vieme využiť všestranne a vynikne v akomkoľvek obytnom priestore. Geometrické vzory sú nadčasovo elegantné a existuje veľa kreatívnych spôsobov, ako ich využiť v moderných interiéroch.

Čím väčšie, tým lepšie

V roku 2019 sa do popredia dostávajú nadmerne veľké vzory na farebne výraznejšom podklade. Nech ich použijete kdekoľvek, zaujmú vždy na prvom mieste. Potrebujú k sebe preto nábytok v čistom designu. Vyniknú napríklad na tapete cez jednu celú stenu pracovne, kde máte alebo sa chystáte zaobstarať nábytok v rovných, symetrických tvaroch.

Podobne ako tapety pôsobia aj kachličky na stenách alebo dekoratívna dlážka. Najmä na väčších plochách je ale treba si dobre rozmyslieť, či vás tieto vzory o pár mesiacov neomrzia. Riziko môžete znížiť tak, že si vyberiete vzory v kombinácii s tlmenejšími odtieňmi a celú miestnosť zladíte tón v tóne. Interiér nebude vyzerať preplnený ani v prípade, kedy vzorovaná dlážka bude po celej jeho ploche.

Veľmi dobre tiež vyzerajú na čalúnení veľkej pohovky v obývacom priestore alebo na závesoch, ktoré siahajú až na zem. V prípade začlenenia geometrických tvarov do interiéru je univerzálnym pomocníkom kusový koberec. Podľa toho, akú zvolíte jeho veľkosť, môže pôsobiť buď ako hlavný dekoratívny prvok, alebo iba doplňovať celú miestnosť, keď bude v menších rozmeroch.

Geometrické vzory vyniknú napríklad na tapete cez jednu celú stenu pracovne, kde zvyšok stien ponecháte biely a nábytok v rovných, symetrických tvaroch.
Geometrické vzory vyniknú napríklad na tapete cez jednu celú stenu pracovne, kde zvyšok stien ponecháte biely a nábytok v rovných, symetrických tvaroch.

Aj nábytok vie byť zaujímavý

Keď sa vám ani tak nechce do nápadných tapiet alebo čalúnenia, môžete geometrické tvary dostať do interiéru aj inak. Namiesto vzoru použite priamo tvar. Zopár kusov nábytku v nie tak klasických líniách vie spraviť veľa. Napríklad police v tvare šesťuholníka, ktoré na seba nejakým spôsobom nadväzujú, dokážu oživiť aj strohú pracovňu. Pri tom na seba ale nestrhnú pozornosť.

Geometrické tvary sú všade okolo nás. Namiesto tradičných stoličiek s hranatými operadlami vyberte široká štvorcová operadla so zaoblenými hranami. Nie len, že sú pohodlné, ale ich atypický tvar vie upútať na prvý pohľad. Môžete ich zdôrazniť tým, že ich tvar zopakujete v miestnosti ešte aj na inom mieste – napríklad v tvare zrkadla, zarámovanom obraze či povlaku vankúša.

Vyriešte to doplnkami

Nie ste si istí, či tieto striktné línie do vášho domova zapadnú? Môžete to s nimi skúsiť v malom množstve. Pre túto príležitosť sú perfektné menšie doplnky, ako sú vankúše alebo deky. Keď si takéto kúsky zaobstaráte, rozprestrite ich na pohovku s jednoduchým výzorom a nechajte ich zopár dní tak. Uvidíte, ako na vás zapôsobia. Možno vás aj inšpirujú pre ďalšie zmeny, ktoré nájdete vyššie. Pri najhoršom vám stále ostane pekná pohovka a tieto praktické doplnky sa vám zídu, keď u vás prenocuje návšteva.

Geometrický vzor vynikne na múru rovnako dobre, ako aj na koberci.
Geometrický vzor vynikne na múru rovnako dobre, ako aj na koberci.

Zdroje obrázků

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *