Ako zariadiť pokoj pre novorodenca?

Naplánovať, ako zariadiť pokoj pre novorodenca, nemusí byť vôbec stresujúce. Najmä tu totiž platí pravidlo: dvakrát meraj a raz rež. Naše tipy vám pomôžu zariadiť dokonalý pokojík, bez ohľadu na to, ako veľkú plochu máte k dispozícii.

 

Začnite s obyčajnou ceruzkou a papierom

 

Keď začnete rozmýšľať, ako čo najlepšie zariadite pokoj pre novorodenca, pomôžte si nákresom a zoznamom. Na pôdorys izby si zakreslite približné rozmery nábytku (môžete aj presne, ale zaberie vám to viacej času). Hneď uvidíte, čo všetko sa vám tam zmestí.

 

V prvej rade je totižto nevyhnutné si uvedomiť, že nestačí iba vybrať tému a tej prispôsobovať celý pokojík. Oveľa dôležitejšie je, aby ste si všetko dobre zmerali a rozmysleli sa, ktoré kusy nábytku potrebujete. Niektoré sa dajú využiť na viac účelov a iné sú luxusom, ktorý si môžu dovoliť iba majitelia veľkých izieb.

Pokoj pre novorodenca musí byť pohodlný nie len vášmu dieťatku, ale aj vám.
Pokoj pre novorodenca musí byť pohodlný nie len vášmu dieťatku, ale aj vám.

 

Nábytok, ktorý pre pokoj pre novorodenca musíte mať

 

  • Postieľka

Najdôležitejšou súčasťou izby pre vaše bábätko je jednoznačne postieľka, lebo v nej najmä zo začiatku trávi väčšinu času. Nemali by ste ju dávať ku stenám, ktoré susedia s hlučnejšími miestnosťami vašej domácnosti (chodba, kúpeľňa a ďalšie). Ani pod oknami nie je ideálne umiestnenie, lebo je tu najsilnejší prievan a pre väčšie dieťa bude otvorené okno a závesy nebezpečným lákadlom. Postieľka na dosah dverí vám umožní rýchlu kontrolu spiaceho bábätka.

 

  • Stanovisko na prebaľovanie

Ak máte dostatok priestoru, je najlepším riešením priamo komoda s prebaľovacím pultom. Predstavuje najstabilnejší a najpohodlnejší spôsob prebaľovania, lebo máte dostatok šuplíkov pre uloženie hygienických potrieb a najpoužívanejšieho oblečenia – a všetko na jednom mieste. Pult pre prebaľovanie môžete umiestniť aj na stôl alebo obyčajnú skrinku. Vždy však dbajte na to, aby ste ho mohli primontovať napevno. Zaistíte tým bezpečie svojmu bábätku. Prebaľovací kútik sa najlepšie vyníma pri dverách, kam dieťatko pohodlne odnesiete z každej izby vášho domova. Komfort vám zaistí polstrovaný taburet.

 

  • Skriňa

Keď zvolíte možnosť, že nebudete mať prebaľovací pult pripevnený ku komode, o to viac budete potrebovať poriadnu šatníkovú skriňu. Pretože pre deti nie je úložných priestorov nikdy dosť, naplánujte si ju čo najväčšiu. Detskú skriňu by ste mali mať na dosah k prebaľovaciemu pultíku. Vďaka tomu budete mať všetko po ruke bez väčšieho rozmýšľania.

 

  • Hojdacie kreslo alebo stolička

Pri uspávaní, dojčení a ďalších mnohých činnostiach, ktoré vás pri starostlivosti o vaše bábätko čakajú, sa vám dobré sedenie viac než zíde. Pohodlné sedenie blízko postieľky vám uľahčí všetky činnosti. Budete mať bábätko blízko a zároveň si budete môcť sami odpočinúť. Hojdací kreslo môže pomôcť pri uspávaní, no zvážte, či vám bude vyhovovať jeho stála pohyblivosť a možné vŕzanie (aj podlahy). Klasický ušiak alebo široké kreslo s opierkami na ruky vám budú vyhovovať pre všetky situácie a sú dostatočne veľké pre bezpečné podoprenie dieťaťa.

Vzory aj farby sú čisto na vašom vkuse - môžú byť aj nenápadne a minimalistické.
Vzory aj farby sú čisto na vašom vkuse – môžú byť aj nenápadne a minimalistické.

 

 

Nábytok a doplnky, ktoré vám uľahčí život

 

V tejto fázy už máte naplánované nutné kusy nábytku a môžete sa vrhnúť k zábavnejšej časti. Chcete mať v izbičke určitú tému, alebo sa budete držať len určitých farieb? Všetko záleží iba na vašom osobnom vkuse a možnostiach. Nie je nutné, aby ste celý pokojík vyberali z nových a najdrahších kúskov. Môžete kombinovať treba váš pôvodný nábytok, ako staršiu pohovku z obývačky, s novou postieľkou pre novorodenca. Použiť môžete niektorý, ale kľudne aj všetky, z nasledujúcich tipov.

 

  • Farby vytvoria atmosféru

Nebojte sa farieb. Práve detský pokoj je perfektné miesto, kde si neobvyklé farebné kombinácie môžete dovoliť. Pomôžu vám vytvoriť aj tému izbičky: vyberte dve až tri farby a v tých zariaďte celú miestnosť. Nechajte vyniknúť výrazné či pastelové farby na nečakaných doplnkoch, ako sú lemy závesov, koberce či obrázky. Ak dávate prednosť minimalistickému vzhľadu alebo chcete ušetriť, môžete zvýrazniť iba jednu stenu pomocou farby alebo tapety.

 

  • Obrázky rozžiaria izbu

V tomto prípade viete aj dobre ušetriť. Pokoj pre novorodenca nevyžaduje kúpu nových obrazov – stačí iba rámčeky na fotografie. Na internete nájdete kopu obrázkov a fotiek, ktoré si môžete vytlačiť aj doma. Kombinujte obrázky aj jednoduché texty, ktoré vám neskoršie pomôžu s rozpoznávaním písmen.

 

  • Nezabúdajte na svetlo

V detskej izbe nestačí iba centrálne svetlo, ale je potrebné aj tlmené a nočné svetielko. S tým súvisia aj závesy a žalúzie, ktoré uchránia vaše dieťatko pred ostrým svetlom v dobe, kedy potrebuje odpočívať. Pre starostlivosť v noci je ostré svetlo nepríjemné pre dieťa aj pre vás, preto je tlmená lampička vítaným pomocníkom. Môžete ju nahradiť aj svetelnou reťazou.

 

Dve až tri farby, ktoré v pokoji zopakujete, vytvoria hravú atmosféru a budú pôsobiť efektne.
Dve až tri farby, ktoré v pokoji zopakujete, vytvoria hravú atmosféru a budú pôsobiť efektne.

 

Zdroje obrázků

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *